English
Italiano
Español
Français
Deutsch
Português
Ελληνικά
Nederlands
Polski
Čeština
中文
日本語
हिन्दी
اللغة العربية
Русский
Українська
עִברִית
Türk
Latvietis
Dansk
Norsk
Íslenska
한국어
Suomen
Gaeilge
Bahasa Melayu
Svenska
Svenska
Manager och administratör är vanliga databasroller. De tillåter en person att skapa en databas och en annan att hantera den online. Du kan också ge skrivskyddad åtkomst till din DB
Vi är glada att kunna presentera en av de viktigaste funktionerna i QuintaDB: Teammodulen. Med denna funktion kan dina kollegor och partners gå med i ditt projekt för att hjälpa till att hantera databaser, formulär och rapporter tillsammans med dig.
På projektsidan kan du enkelt se skillnad på dina personliga projekt och dina teamprojekt. Om du inte ser några teamprojekt ännu betyder det helt enkelt att ingen har delat åtkomst med dig än.
1. För att lägga till användare öppnar du ditt projekt och väljer menyn "Team". Här ser du en översikt över alla moduler (formulär, kartor, portaler).

2. Vi rekommenderar starkt att använda "Användargrupper". Istället för att tilldela rättigheter till varje ny användare individuellt, lägger du bara till dem i en grupp med färdiga roller.

Du kan tilldela följande roller till grupper:
Du kan flexibelt bestämma vilka kundportaler, diagram eller kalendrar som ska visas för varje grupp.
Om du behöver dölja vissa tabellkolumner eller formulärfält för vissa medlemmar kan du använda "Åtkomst på fältnivå" för att säkerställa datasäkerheten.

När inbjudningarna har skickats får dina kollegor en aktiveringslänk via e-post och kan börja samarbeta i ditt projekt direkt.
Vill du se alla samarbetsmöjligheter?
Utforska funktionerna i Teammodulen